جیب یکی از مهم‌ترین نقاط عطف تاریخ پوشاک است. جیب‌ها علاوه بر جنبه کاربردی، نقش مهمی در استایل و فرایند طراحی لباس دارند و به همین دلیل، مدل‌های بسیار متنوعی از جیب‌ها وجود دارد. در این مقاله از مجله مد و زیبایی ماهپار، به تاریخچه جیب می‌پردازیم و مدل‌های متنوع آن مخصوصا انواع مدل جیب مانتو اداری را معرفی می‌کنیم و راهنمایی‌هایی برای انتخاب بهترین نوع جیب را ارائه می‌دهیم.

اهمیت جیب در طراحی لباس

اهمیت جیب در طراحی لباس

در نگاه من، جیب‌ها علاوه بر اینکه افزودنی‌های کاربردی و شگفت‌انگیزی برای یک لباس به‌حساب می‌آیند، عناصر جالبی در طراحی نیز هستند که قابلیت این را دارند تا یک لباس معمولی را به یک شاهکار فوق‌العاده‌ تبدیل ‌کنند. این‌ها نظرات «ایو توکنز» طراح مد، درباره جیب‌هاست.
به‌عنوان مثال یک پیراهن ساده را در نظر بگیرید که یک جیب مخفی کوچک با پارچه‌ طرح‌ دار زیبا دارد. همین جیب کوچک می‌تواند کل ظاهر لباس را تغییر دهد و به استایل آن حس بازیگوشی و خلاقیت اضافه کند.
یا به‌عنوان مثال، یک کت جین را تصور کنید که به‌جای جیب‌های معمولی، دارای جیب‌های بزرگ و مورب است که با دکمه‌های رنگارنگ بسته می‌شوند. این نوع جیب‌ها هم ازنظر کاربردی بسیار خوب هستند و هم ظاهر کت را بسیار جذاب و خاص می‌کنند.
در مجموع، جیب‌ها می‌توانند ابزاری فوق‌العاده برای طراحان لباس باشند. با کمی خلاقیت، می‌توان از آن‌ها استفاده کرد تا لباس‌ها را به یک اثر هنری تبدیل کرد.

تاریخچه جیب در لباس

تاریخچه جیب: از کیسه‌های چرمی تا جیب‌های مخفی

پیش از آن‌که جیب (pocket) به شکل امروزی شناخته شود، مردم برای حمل وسایل خود از کیسه‌های چرمی یا پارچه‌ای استفاده می‌کردند. اولین مدل‌های جیب که به‌عنوان «جیب‌های عمودی» شناخته می‌شدند، در اوایل قرن سیزدهم در لباس‌های اروپایی ظاهر شدند. جیب‌های عمودی، شکاف‌های عمودی بودند که روی تونیک‌های مردان بریده می‌شدند تا دسترسی به کیسه‌های حمل‌ونقل پوشیده شده زیر لباس را امکان‌پذیر سازند.

در قرن هفدهم جیب‌ها را به لباس‌های مردانه دوختند و جیب‌ها جزئی از لباس به‌حساب آمدند. اما لباس‌های زنانه تا اواسط قرن نوزدهم عمدتا بدون جیب بودند و همچنان به جای جیب از کیسه‌ای گره خورده و پنهان در زیر دامن‌های بزرگ محبوب آن زمان، استفاده می‌شد.

واژه «pocket» به معنی جیب از «poke» یا «pouque» به معنی کیسه در زبان فرانسوی باستانی گرفته شده است. در فرانسوی مدرن این واژه به‌صورت «poche» آمده است.

سه دسته‌بندی اصلی مدل‌های جیب‌

مانتوها، پالتوها، بارانی‌ها، شلوارهای جین، پیراهن‌ها، شومیزها، لباس‌های مجلسی، دامن‌ها، کت‌ها و تقریبا هر نوع لباسی می‌تواند جیب داشته باشد. هنگام انتخاب لباس یا طراحی و دوخت آن، اگر بدانید که ازنظر کاربردی و زیبایی استایل، چه نوع جیبی می‌خواهید، فرایند خرید یا دوخت لباس خیلی راحت‌تر خواهد بود. برای این کار نیاز دارید انواع مدل‌های جیب‌ را بشناسید. سه مدل اصلی جیب وجود دارد و هرکدام از انواع مختلف جیب‌ها نیز جزو یکی از این دسته‌بندی‌ به‌حساب می‌آیند.

جیب داخلی جیب فیلتو یا فیلتاب

۱. جیب داخلی (جیب فیلتو یا فیلتاب)

جیب فیلتو نوعی جیب است که درون لباس دوخته می‌شود. این جیب‌ها معمولا در لباس‌های رسمی مانند کت و شلوار، مانتو و پیراهن مردانه استفاده می‌شوند.

جیب داخل درز

۲. جیب داخل درز

اگر می‌خواهید لباستان جیب داشته باشد اما پیدا نباشد و درواقع بیشتر جنبه کاربردی جیب مدنظرتان هست، جیبی که داخل درز لباس دوخته می‌شود، بهترین گزینه برای شماست.

جیب خارجی جیب روی لباس

۳. جیب خارجی (جیب روی لباس)

این مدل جیب همان‌طور که از اسمش پیداست، روی لباس دوخته می‌شود. همین موضوع باعث می‌شود که دوخت آن راحت‌تر باشد و دست طراح و خیاط برای خلق انواع مدل‌های خاص و جذاب جیب، باز باشد. بسیاری از انواع جیب‌ها جزو همین دسته‌بندی قرار می‌گیرند.

مدل‌های مختف از نوع جیب روی لباس

وقتی صحبت از جیب روی لباس می‌کنیم، منظورمان انواعی از مدل جیب است که به‌صورت پارچه‌ای جدا روی لباس‌های مختلف دوخته می‌شود و می‌تواند هر اندازه، شکل و طراحی‌ خاصی داشته باشد. حتی می‌شود از یک پارچه متفاوت با پارچه لباس یا چند پارچه متفاوت برای دوخت این نوع جیب‌ها استفاده کرد. این نوع جیب‌ها می‌توانند به هر لباسی به طرز خاصی، جذابیت و زیبایی ببخشند. در ادامه یک مدل از این جیب‌ها را معرفی می‌کنیم.

جیب آکاردئونی
جیب آکاردئونی

جیب آکاردئونی دارای پلیسه هست و این موضوع باعث می‌شود که این مدل جیب هم ازنظر کاربردی و هم از لحاظ زیبایی بسیار خاص باشد. وجود پلیسه و طراحی خاص این جیب به شما اجازه می‌دهد با ترکیب طرح‌ها و رنگ‌های مختلف پارچه، یک اثر هنری منحصربه‌فرد خلق کنید. از طرفی دیگر پلیسه باعث می‌شود که جیب آکاردئونی فضای بسیار بیشتری را برای حمل وسایل در اختیارتان قرار دهد.

جیب فیلتو مدل جیب مانتو اداری

انواع جیب مانتو اداری

مانتو اداری و کت رسمی از پرکاربردترین لباس‌های خانم‌های شاغل هستند. این لباس‌ها باید علاوه بر زیبایی، از نظر کارایی نیز مناسب باشند. یکی از عواملی که در کارایی مانتو اداری و کت رسمی تاثیرگذار است، نوع جیب آن‌ها است. جیب مانتو اداری و لباس فرم باید به اندازه کافی جادار باشد تا بتوان وسایل ضروری را در آن قرار داد. همچنین، باید از نظر زیبایی نیز با مانتو هماهنگ باشد.
با جیب فیلتو در بخش‌های قبل آشنا شدید. در ادامه مدل‌های دیگر جیب مانتو اداری را معرفی می‌کنیم.

مدل جیب مانتو اداری جیب پاکتی

جیب پاکتی

جیب پاکتی روی لباس و معمولا در بخش جلویی مانتو دوخته می‌شود. دلیل نام‌گذاری این مدل شباهت آن با پاکت نامه است. این مدل جیب، ظاهری شیک و رسمی به استایل شما می‌بخشد و به همین دلیل یکی از بهترین مدل‌های جیب برای مانتو اداری هست

مدل جیب مخفی مانتو اداری

جیب مخفی

این مدل از جیب‌ها جزو دسته‌بندی جیب‌های داخل درز هستند که در درز پهلوی لباس دوخته می‌شوند‌. همان‌طور که می‌دانید مانتوهای اداری به دلیل اینکه هنگام کار و فعالیت استفاده می‌شوند، به جیب نیاز دارند؛ اما اگر دوست ندارید جیب در مانتوی شما پیدا باشد، می‌توانید یک مانتو اداری با جیب مخفی را برای استایل کاریتان انتخاب کنید

انواع مدل جیب مانتو اداری جیب لبه برگردان

جیب لبه برگردان

جیب مدل لبه برگردان به‌صورت شکاف نازکی داخل لباس است که بخشی از آن به شکل لبه برگردان به سمت بیرون هست. این مدل جیب‌ها هم کاربردی هستند و هم به خاطر لبه برگردان جنبه زیبایی دارند.

جیب‌های مستطیل، مربع و منحنی شکل

بیشتر مدل‌های جیب‌ مانتو اداری از نوع جیب‌های روی لباس به‌حساب می‌آیند. علت این موضوع اهمیت جنبه کاربردی جیب‌ها در مانتوهای فرم هست. جیب‌ خارجی یا جیب روی لباس، آسان‌تر دوخته می‌شود و فضای بیشتری برای گذاشتن وسایل کاری فراهم می‌کند. از انواع جیب‌های روی لباس که برای لباس فرم و مانتو اداری گزینه‌های مناسبی به‌حساب می‌آیند، جیب‌هایی به شکل مستطیل، مربع یا منحنی هستند که روی مانتو دوخته می‌شوند.

جیب دکمه دار

جیب دکمه دار هم مدلی از جیب‌های روی لباس هست که با یک یا چند دکمه بسته می‌شود. دکمه هم به زیبایی جیب اضافه می‌کند و هم باعث امنیت وسایل داخل جیب می‌شود‌. این موضوع برای زنان شاغلی که نیاز دارند مدام در بخش‌های مختلف محل کار در رفت‌وآمد باشند، بسیار حائز اهمیت است

جیب زیپ دار

جیب زیپ دار

این نوع جیب مانتو اداری یکی از بهترین مدل‌های جیب است که خیال فرد را از بابت نیفتادن وسایل داخل جیب راحت می‌کند. جیب‌های زیپ دار هم می‌توانند روی لباس دوخته شوند و در قسمت لبه دارای زیپ باشند و هم می‌توانند از نوع جیب‌های داخلی باشند

جیب لباس کار

جیب‌ لباس کار

جیب‌های لباس کار نقش مهمی در عملکرد و راحتی افرادی مثل آرایشگرها، مکانیک‌ها، نجارها، تعمیرکارها و بسیاری مشاغل دیگر که مشاغل یدی هستند، ایفا می‌کنند. این جیب‌ها نه تنها ابزار و وسایل ضروری را در دسترس فرد نگه می‌دارند، بلکه به تقسیم وزن آن‌ها و راحتی فرد کمک می‌کنند.

راهنمای انتخاب جیب مانتو اداری

برای انتخاب بهترین نوع جیب مانتو اداری بهتر است عواملی مانند کارایی، زیبایی و سلیقه شخصی را در نظر بگیرید. اگر شغلی دارید که نیاز هست به بخش‌های مختلف سر بزنید و همواره باید وسایل مشخصی را برای انجام کارتان همراه داشته باشید؛ بنابراین جنبه کاربردی جیب برایتان اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. اما اگر بیشتر پشت میز هستید یا شغلتان به ‌صورتی هست که نیاز خاصی به جیب در مانتو ندارید، می‌توانید با محدودیت کمتری به انتخاب مدل جیب بپردازید.

نکات انتخاب مدل جیب مانتو اداری

اگر مانتوی شما بلند است، بهتر است از جیب‌های جلو استفاده کنید. جیب‌های جلو در مانتوهای بلند، به‌ویژه در مانتوهای رسمی، باعث تعادل در ظاهر می‌شوند. اگر مانتوی شما کوتاه است، جیب‌های بغل استایل زیباتری را برایتان می‌سازد.
اگر مانتوی شما ساده است، می‌توانید از جیب‌های مدل دار مثل دکمه‌دار، زیپ دار یا جیب‌هایی با مدل‌ها و طراحی‌های خاص استفاده کنید. جیب‌های مدل دار، باعث زیبایی و جذابیت بیشتر مانتو می‌شوند. اگر مانتوی شما طرح‌دار است، بهتر است از جیب‌های ساده استفاده کنید.
در نهایت، انتخاب نوع جیب مانتو اداری به سلیقه شخصی شما بستگی دارد. با توجه به عواملی که در این مقاله ذکر شد، می‌توانید بهترین نوع جیب را برای مانتوی خود انتخاب کنید.

چند نکته برای نگهداری از جیب مانتو اداری

برای اینکه جیب مانتو اداری شما برای مدت طولانی سالم بماند، باید نکات زیر را رعایت کنید. با مراقبت درست از جیب و شستن و اتو کردن صحیح آن، جیب‌های شما مثل روز اول جلوه خود را حفظ می‌کنند و می‌توانید از دررفتگی، سوراخ شدن و چروک شدن آن‌ها جلوگیری کنید.

  • از قرار دادن وسایل سنگین در جیب مانتو خودداری کنید. قرار دادن وسایل سنگین در جیب مانتو، باعث پاره شدن یا کشیدگی جیب می‌شود.
  • اگر به خاطر کارتان وسایل خاصی را باید همیشه حمل کنید بهتر است از لباس فرم یا لباس کار مخصوص شغل خودتان که دارای جیب‌های متناسب با نیازهای شما هستند، استفاده کنید.
  • از قرار دادن وسایل نوک تیز در جیب مانتو خودداری کنید. خودکارها و دیگر وسایل به این شکل را داخل جیب مخصوص از قسمت درشان آویزان کنید.
  • برای اتو کردن جیب‌ها بهتر است هر جیب را با توجه به مدلی که دارد و اینکه داخل یا روی لباس دوخته شده است، اتو کنید. برای اینکه از برق افتادگی در گوشه‌ها و لبه‌های جیب جلوگیری کنید، بهتر است آن‌ها را پشت و رو کنید یا از روی یک پارچه دیگر جیب‌ها را اتو کنید. خواندن مقاله «اتو کردن مانتو و شلوار اداری: نکات طلایی برای داشتن ظاهری آراسته» می‌تواند به شما در اتو کردن تمام قسمت‌های لباس کمک کند.
مانتو اداری ماهپار

ماهپار ویترینی از مانتوهای اداری با جیب‌های زیبا و جذاب

در این مقاله از تاریخچه جیب‌ها گفتیم و انواع مدل‌های جیب‌ مخصوصا جیب‌های مانتو اداری را معرفی کردیم. در پایان هم نکاتی را برای انتخاب جیب‌ مناسب و نگهداری از جیب‌ها ارائه دادیم. شما چه نوع جیبی را برای مانتو اداری خود ترجیح می‌دهید؟ آیا جیب‌های مانتو اداری شما به اندازه کافی کاربردی هستند؟ به نظر شما، چه نوع جیب‌هایی می‌توانند به مانتو اداری اضافه شوند تا کارایی و زیبایی آن را افزایش دهند؟
نظرات و تجربیات خود را در مورد جیب مانتو اداری با ما به اشتراک بگذارید. همچنین، اگر این مقاله برای شما مفید بود، لطفا آن را با دوستان و همکاران خود به اشتراک بگذارید. منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم. با هم، می‌توانیم دنیای مد کاری را متحول کنیم!

در برند ماهپار سعی کرده‌ایم برای شما زنان شاغل، مانتوهایی تولید کنیم که از هر دو جنبه زیبایی و کاربردی ایده‌آل باشند. ما برای طراحی و دوخت تمام قسمت‌های مانتو شلوار اداری ازجمله جیب‌ها، به نیاز شما در هنگام کار و همین طور لزوم استایل زیبا توجه کرده‌ایم. برای خرید انواع لباس فرم و سایر لباس‌های زنانه می‌توانید به فروشگاه اینترنتی ماهپار سر بزنید.

بخش سوالات متداول

بهترین مدل‌های جیب برای مانتو اداری چیست؟

جیب فیلتو، جیب پاکتی، جیب لبه برگردان، جیب دکمه دار، جیب زیپ دار، جیب مخفی

اولین جیب‌های تاریخ در چه زمانی استفاده شدند؟

اوایل قرن سیزدهم و در لباس‌های اروپایی. این جیب‌ها شکاف‌های عمودی بودند که روی تونیک‌های مردان بریده می‌شدند تا دسترسی به کیسه‌های حمل‌ونقل پوشیده شده زیر لباس را امکان‌پذیر سازند.

برای هودی و سویشرت بیشتر از چه مدل جیبی استفاده می‌شود؟

جیب کانگورویی

منابع: heddels.com , masterclass.com , thecreativecurator.com , euppublishing.com , affixapparel.com